HABEMUS PAPAM – LEON XIV, 08.05.2025r.
W dniu 8 maja Kolegium kardynałów zebrane na konklawe wybrało 276 papieża. Kolejny raz z głównej Loggi Bazyliki Św. Piotra mogliśmy usłyszeć ekscytujące słowa: Anuntio Vobis gaudium magnum: habemus Papam. Eminentissimum et Reverendissimum Dominum. Dominum Robertus Franciscus Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Prevost, qui sibi nomen imposuit Leo XIV.
Nowy papież pochodzi z USA, urodził się w Chicago. Należy do zgromadzenia augustianów; był misjonarzem w Peru. Należał do grona Dykasterii ds. Biskupów. Podczas swojego pierwszego wystąpienia, przed udzieleniem błogosławieństwa Urbi et Orbi, Papież Leon XIV powiedział:
„Pokój z wami! Najdrożsi bracia i siostry, to było pierwsze pozdrowienie zmartwychwstałego Chrystusa, dobrego pasterza, który oddał swoje życie za trzodę Bożą. Ja również chciałbym, aby to pozdrowienie pokoju weszło w wasze serca, dotarło do waszych rodzin i wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują; i do wszystkich narodów, i do całej ziemi: Pokój z wami. To jest pokój zmartwychwstałego Chrystusa, rozbrajający, pokorny i zachowujący pokój. Pochodzi od Boga. Boga, który kocha nas wszystkich, bez żadnych ograniczeń ani warunków. Zachowajmy w uszach słaby, ale zawsze odważny głos papieża Franciszka, który pobłogosławił Rzym – papieża, który pobłogosławił Rzym i świat tamtego dnia w poranek Wielkanocy. Pozwólcie mi kontynuować to samo błogosławieństwo. Bóg kocha nas, wszystkich nas, zło nie zwycięży. Wszyscy jesteśmy w rękach Boga. Bez strachu, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i między sobą, pójdziemy naprzód. Jesteśmy uczniami Chrystusa, Chrystus idzie przed nami, a świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jak mostu, aby dotrzeć do Boga i Jego miłości. Ty pomagasz nam budować mosty dialogiem i spotkaniem, abyśmy wszyscy mogli być jednym ludem zawsze w pokoju. Dziękuję Ci Papieżu Franciszku! Dziękuję moim braciom kardynałom, którzy wybrali mnie na następcę Piotra i byśmy wspólnie z wami kroczyli jako zjednoczony Kościół, wspólnie poszukujący pokoju i sprawiedliwości, pracując razem jako kobiety i mężczyźni, wierni Jezusowi Chrystusowi bez lęku, głosząc Chrystusa, będąc misjonarzami, wiernymi ewangelii. Jestem synem św. Augustyna, augustianinem. Powiedział on: „Z wami jestem chrześcijaninem, dla was biskupem”. Więc wszyscy razem kroczmy ku ojczyźnie, którą Bóg dla nas przygotował. Do Kościoła Rzymu, szczególne pozdrowienie: Musimy wspólnie szukać sposobu, aby być Kościołem misyjnym, budującym mosty, dialogującym, zawsze otwartym na przyjmowanie z otwartymi ramionami dla każdego, jak ten plac, otwartym dla wszystkich, dla wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości bliźniego, naszej obecności, dialogu, miłości”.
Kim jest nowy papież?
Pierwszy papież augustianin, Leon XIV, jest drugim papieżem rzymskim – po papieżu Franciszku – pochodzącym z obu Ameryk. W przeciwieństwie do Jorge Mario Bergoglio, 69-letni Robert Francis Prevost pochodzi z północnej części kontynentu, choć spędził wiele lat jako misjonarz w Peru, zanim został wybrany na przywódcę augustianów na dwie kolejne kadencje.
Nowy biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, i Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci, Louisa Martína i Johna Josepha.
Dzieciństwo i młodość spędził z rodziną i studiował najpierw w Niższym Seminarium Ojców Augustianów, a następnie na Uniwersytecie Villanova w Pensylwanii, gdzie w 1977 r. uzyskał tytuł licencjata z matematyki i studiował również filozofię.
1 września tego samego roku Prevost wstąpił do nowicjatu Zakonu św. Augustyna (OSA) w Saint Louis, w prowincji Matki Bożej Dobrej Rady w Chicago, a pierwszą profesję złożył 2 września 1978 roku. 29 sierpnia 1981 roku złożył uroczyste śluby.
Przyszły papież otrzymał wykształcenie teologiczne w Katolickiej Unii Teologicznej w Chicago. W wieku 27 lat został wysłany przez swoich przełożonych do Rzymu, aby studiować prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).
W Rzymie został wyświęcony na księdza 19 czerwca 1982 roku w Augustianian College of Saint Monica przez arcybiskupa Jeana Jadota, ówczesnego proprzewodniczącego Sekretariatu ds. Niechrześcijan, który później stał się Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego, a następnie Dykasterią ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Prevost uzyskał licencjat w 1984 r., a w następnym roku, przygotowując rozprawę doktorską, został wysłany do misji augustiańskiej w Chulucanas, Piura, Peru (1985–1986). W 1987 r. obronił rozprawę doktorską na temat „Roli lokalnego przeora w Zakonie św. Augustyna” i został mianowany dyrektorem powołań i dyrektorem misji prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Olympia Fields, Illinois (USA).
Misja w Peru
W następnym roku dołączył do misji w Trujillo, również w Peru, jako dyrektor wspólnego projektu formacyjnego dla kandydatów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac.
Przez jedenaście lat pełnił funkcję przeora wspólnoty (1988–1992), dyrektora formacji (1988–1998) i instruktora dla członków profesów (1992–1998), a w archidiecezji Trujillo jako wikariusz sądowy (1989–1998) i profesor prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym „San Carlos y San Marcelo”. W tym samym czasie powierzono mu również opiekę duszpasterską nad parafią Matki Bożej Matki Kościoła, później ustanowioną jako parafia św. Rity (1988–1999), w biednej dzielnicy miasta, i był administratorem parafii Matki Bożej z Monserrat od 1992 do 1999 roku.
W 1999 roku został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później zwyczajna kapituła generalna Zakonu św. Augustyna wybrała go na przeora generalnego, potwierdzając go w 2007 roku na drugą kadencję.
W październiku 2013 r. powrócił do swojej prowincji augustiańskiej w Chicago, gdzie pełnił funkcję dyrektora formacji w klasztorze św. Augustyna, pierwszego radnego i wikariusza prowincjalnego – funkcje te pełnił do 3 listopada 2014 r., kiedy papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo, wynosząc go do godności biskupiej jako biskupa tytularnego Sufar.
Wstąpił do diecezji 7 listopada w obecności nuncjusza apostolskiego Jamesa Patricka Greena, który wyświęcił go na biskupa nieco ponad miesiąc później, 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, w katedrze Saint Mary.
Jego dewizą biskupią jest „In Illo uno unum” — słowa wypowiedziane przez św. Augustyna w kazaniu na temat Psalmu 127, aby wyjaśnić, że „chociaż nas chrześcijan jest wielu, w jednym Chrystusie jesteśmy jedno”.
Biskup Chiclayo, Peru, od 2015 do 2023 r.
26 września 2015 r. został mianowany biskupem Chiclayo przez papieża Franciszka. W marcu 2018 r. został wybrany drugim wiceprzewodniczącym Peruwiańskiej Konferencji Episkopatu, gdzie pełnił również funkcję członka Rady Ekonomicznej i przewodniczącego Komisji Kultury i Edukacji.
W 2019 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa (13 lipca 2019 r.), a w 2020 r. członkiem Kongregacji ds. Biskupów (21 listopada). Tymczasem 15 kwietnia 2020 r. został również mianowany administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Calla
Prefekt Dykasterii Biskupów
30 stycznia 2023 r. papież wezwał go do Rzymu na stanowisko prefekta Dykasterii Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, awansując go do rangi arcybiskupa.
Mianowany kardynałem w 2024 r.
Papież Franciszek mianował go kardynałem na konsystorzu 30 września tego roku i nadał mu diakonat św. Moniki. Oficjalnie objął go 28 stycznia 2024 r.
Jako szef Dykasterii brał udział w ostatnich podróżach apostolskich papieża oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, które odbyło się w Rzymie odpowiednio od 4 do 29 października 2023 r. i od 2 do 27 października 2024 r.
Tymczasem 4 października 2023 r. papież Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcja ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Lokalnych), ds. Nauki Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ds. Kultury i Edukacji, ds. Tekstów Prawnych oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
W końcu 6 lutego tego roku papież argentyński awansował go do stopnia biskupa, przyznając mu tytuł Kościoła Podmiejskiego Albano.
Trzy dni później, 9 lutego, odprawił mszę świętą pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Świętego Piotra z okazji Jubileuszu Sił Zbrojnych, drugiego ważnego wydarzenia Roku Świętego Nadziei.
Podczas ostatniej hospitalizacji swojego poprzednika w szpitalu „Gemelli”, Prevost przewodniczył Różańcowi w intencji zdrowia papieża Franciszka na placu Świętego Piotra 3 marca.