Słowo Adwent pochodzi od łacińskiego adventus i oznacza przyjście. Jest to czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, a także czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.

Na Adwent składają się cztery niedziele adwentowe. Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie lub zmroku Msze święte, zwane roratami. Są to Msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Symboliką Adwentu jest wieniec adwentowy, na którym umieszcza się 4 świece, oznaczające cztery niedziele adwentowe. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga świecą wiary, trzecia świecą miłości, a czwarta świecą nadziei.

Symbolem Adwentu jest także lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, w której umieszcza się świecę lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część Mszy świętej roratniej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).

Zwyczajem popularnym są także wędrujące figury: Matki Bożej i św. Józefa. Zwyczaj polega na przyjmowaniu figur z kościoła po roratach przez to dziecko, którego serduszko z zapisanymi dobrymi uczynkami wykonanymi dnia poprzedniego, zostało wylosowane przez księdza odprawiającego roraty. Figurkę przyjmuje się na jeden dzień. W tym dniu cała rodzina stara się celebrować tzw. „rodzinną liturgię”, śpiewając pieśni adwentowe i maryjne, czytając i rozważając Pismo Święte oraz odmawiając wspólną modlitwę.

W prezbiterium kościoła umieszcza się świecę roratnią (roratkę). Jest ona symbolem Najświętszej Marii Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka, mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz lampionami na Roraty, które będą odprawiane codziennie (oprócz niedziel) o godz. 18:00. Za wytrwałość w chodzeniu na nabożeństwa będą nagrody.