Wielki Piątek to dzień wspomnienia śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Od godz. 7:00 w naszej świątyni trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy. Przez cały dzień wielu Parafian spotkało się ze Zbawicielem na cichej modlitwie.

Po południu, o godz. 17:00 rozpoczęło się ostatnie w tym roku wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. prał. Jan Mazurek, proboszcz naszej parafii. Rozważania w trakcie pasyjnej modlitwy czytały osoby z Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Następie ksiądz proboszcz rozpoczął dziewięciodniową nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Zgormadzeni w świątyni i łączący się za pośrednictwem transmisji internetowej odmówili Koronkę.

Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej i modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Łukasz Heliniak, wikariusz. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Krzysztof Żyła, wikariusz. Obecny był także ks. prał. Aleksander Burdzy, emerytowany proboszcz.

W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie odbyła się tradycyjna adoracja krzyża poprzez ucałowanie drzewa, ale kapłani i służba liturgiczna oddali cześć symbolowi zbawienia poprzez głęboki ukłon. Wierni w ten sam sposób adorowali krzyż po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej.

Po obrzędzie Komunii Świętej w uroczystej procesji i przy śpiewie hymnu „Odszedł Pasterz nasz” przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy Bożego Grobu. W tym roku jest to nowy wystrój w formie skalnego grobu, który przygotował wraz z młodzieżą ks. Łukasz Heliniak.

Adoracja w Grobie Pańskim potrwała do północy. Zostanie wznowiona w Wielką Sobotę o godz. 7:00 i potrwa do wieczornej Wigilii Paschalnej o godz. 19:00. Wieczorem w Wielki Piątek adorację prowadził Ruch Apostolstwa Młodzieży wraz z ks. Krzysztofem Żyłą.


fot. Hubert Biały